Kaç Tip Anal Fistül Vardır

Kaç Tip Anal Fistül Vardır

Fistüller makatta bulunan kaslarla olan ilişkilerine göre dörde ayrılmaktadır.

İntersfinkterik Fistüller

Hastalarımızda daha sık görülen bir fistül tipidir. 4 gruba ayrılmış anal fistül çeşitlerinden %50 lik kısım bu fistüle aittir. Perianal apseleri takiben gelişir. Genellikle anal bezlerde oluşan apsenin iç ve dış makat kasları arasında kalan boşluğa dağılması ve deriye boşalması yoluyla oluşur. Makat ağzından 0,5-2 cm mesafede bulunurlar. Apsenin içeriye veya yukarıya ilerlemesiyle de farklı tipleri oluşabilmektedir.

Transfinkterik Fistüller

Anal fistüller grubunda %30 luk dilime sahiptir. İntersfinkterik boşluğa gelmiş apsenin yanlamasına makat dış kaslarını da delerek ilerlemesi ve sonrasında aşağı doğru ilerleyerek makattan 2-3 cm uzağında deriye açılması ile oluşur. Makat kasını deldiği seviye dış kasın %30 na kadar ise aşağı, %30-%50 arasındaki seviyede ise orta %50 yi geçen seviye ise yüksek yerleşimli transfinkterik fistüller oluşur. Bazı vakalarda bu fistül suprasfinkterik fistüle de dönüşebilir.

Suprasfinkterik Fistüller

%15 lik dilim bu fistüle aittir. Diğer ismide supralevator fistüldür. Apsenin makattaki iç dış kas arasındaki boşluktan yukarı doğru ilerlemesi ve en içteki makat dış kasının üzerinden atlayarak iskiorektal boşluğa yönelip daha sonrasında dışarıya yani deriye ulaşması sonucu oluşur.

Ekstrasfinkterik Fistüller

En nadir görülen fistül tipidir. %5 lik dilime sahiptir. Genellikle delici alet yaralanmaları, apandisit apsesi ve crohn hastalıkları sonucu gelişmektedirler. Makat dış kaslarının üzerinde rektum ile makat çevresindeki deri arasında kendini gösterir.

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623