Makat Fistül Ve Koku

OP. DR. Yasir Gözü

Makat fistül hastalığı mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Tedavinin iyi bir şekilde planlanması için makat bölgesinin detaylı muayene edilmesi gerekir.

Detay

Anal Fistül Doğal Olmayan Tünel

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistül makat bölgesini en fazla zorlayan önemli bir hastalıktır. Fistül hastalığının tedavisini tamamlamak için makat bölgesinin yapısını çok iyi bilmek gerekir.

Detay

Makat Apsesi ve Anal Fistül

OP. DR. Yasir Gözü

Makat fistülü rahatsızlığı anal kanal ve deri arasında sağlıklı bireylerde bulunmayan bir kanaldır. İç kısımdaki ağzı kalın bağırsağın son alanına granulasyon dokusu ile açılma sağlar, dış ağzı deride akıntı ve şişlikle kendini gösteren bir oluşumdur. Anal fistül oluşup gelişen hastalarda, çoğunlukla kanlı ve sarı renkli, kokulu iltihabi akıntı gibi şikayetler veya anal apseler olur.

Detay

Anal Fistül

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistül bir diğer adı ile makat fistülü; iki organ veya iki doku yüzeyi arasında doğal olmayan bir bağlantının olmasına denir. Sindirim kanalının son bölümü olan anal kanal ile makatı çevreleyen deri arasında anormal bir bağlantının olmasına denir.

Detay

Anal Fistül Tedavisinde Oturma Banyosu

OP. DR. Yasir Gözü

Perianal fistül; makat ve cilt dokusu arasında oluşan tünel benzeri kanal yapısının oluşmasında denir. Makat bölgesinin iç kısmında birden fazla bez dokusu yer alır ve bu salgı bezlerin salgıladığı mukoza yardımı ile dışkı kolaylıkla dışarı atılır, bezlere iç ve dış kaslarda eşlik eder.

Detay

Anal Fistül ile Anal Fissür Arasındaki Farklılıklar

OP. DR. Yasir Gözü

Toplum içerisinde sık sık karıştırılan bu hastalık aslında birbirinden farklı iki hastalık türüdür. İki hastalık arasındaki farkı anlayabilmek adına her iki hastalığı da detaylı bir şekilde ele almakta fayda var.

Detay

Fistül Hastalığı Nasıl Oluşur

OP. DR. Yasir Gözü

Fistül hastalığı nasıl oluşur sorusuna da yanıtlamak gerekir. Makatın giriş kısmında küçük salgı bezleri yer almaktadır. Bu salgı bezleri mukoza salgılayarak dışkının vücuttan daha rahat çıkmasını sağlar. Bu bezlerin kanalları tıkandığı zaman iltihap ve apse oluşumu gerçekleşir. Fistül hastalığı da tam olarak bu kesecik ile anüs arasında olan tünel şeklindeki oluşumdur.

Detay

Anal Fistül Hastalığının Tedavisi

OP. DR. Yasir Gözü

Birçok hastalıkta olduğu gibi fistül hastalığında da ameliyatlı ve ameliyatsız tedaviler mümkün. Klasik ameliyat tedavisi her zaman son çare olarak düşünülmelidir. Bölgenin hassasiyeti ve klasik ameliyatın yan etkileri düşünülünce ameliyatsız tedavi yöntemleri daha avantajlı bir hal almaktadır.

Detay

Anal Fistül Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir

OP. DR. Yasir Gözü

Fistül hastalığı en karmaşık makat hastalıklarından bir tanesi ve bu karmaşıklık hastalığın çözümüne de yansımaktadır. Bu sebepten anal fistül hastalığını herhangi bir ilaç ya da bitkisel tedavi ile iyileştirmek mümkün değildir. Hasta burada en kısa sürede doktora başvurarak, profesyonel bir yardım almalıdır.

Detay

Apse ve Anal Fistülün Belirtileri Nelerdir?

OP. DR. Yasir Gözü

Apse ve Anal Fistülün Belirtileri Nelerdir sorusunun yanıtını bu makalemizde bulabilirsiniz.

Detay

Makat Apsesi Bitkisel Tedavi

OP. DR. Yasir Gözü

Yukarıda makat apsesinin bitkisel tedaviler ya da antibiyotikler ile iyileşebilen bir hastalık olduğunu dile getirmiştik. Bu sebepten fistül ağrısına iyi gelebilecek alternatif bir çözüm yolu yok. Hasta burada en kısa sürede doktora başvurarak, profesyonel bir yardım almalıdır.

Detay

Makat Apsesi Nasıl Geçer?

OP. DR. Yasir Gözü

Makat apsesi tedavisi çok önemlidir, müdahale edilmediğinde fistüle dönmektedir. Bu sorunu yaşayan kişiler en kısa sürede doktor müdahalesi ile apse oluşumlarını boşalttırmalıdır. Makat apsesi, makatın yanındaki cilde yapılan bir kesi ile cerahatin dışarıya boşaltılması (drenaj işlemi) ile tedavi edilir.

Detay

Fistül Sınıflaması

OP. DR. Yasir Gözü

Fistül sınıflaması çeşitlilik gösterir. En basit ve pratik olan Parks’ın sınıflamasıdır. Referans noktası olarak internal ve eksternal sfinkterleri alır.

Detay

Anal Fistül Kansere Dönüşür mü?

OP. DR. Yasir Gözü

Anal Fistüller kendiliğinden çok düşük bir ihtimalle iyileşir ve çok uzun süre devam ettiğinde nadiren kansere yol açabilir. Düşük bir oranla fistül hastalığı sonucu kanser görülebilir. Çok uzun yıllar (yaklaşık 8-10 yıldan fazla) süre gelen fistül hastalığı sonucu makat bölgesinde oluşan tahriş ve tahribat sonucu kanser gelişebilir.

Detay

Fistül Nasıl Bir Hastalıktır?

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistül, cilt ve bağırsak arasında yer alan ama normalde olmaması bir kanalın oluşması durumuna denir. Makat içindeki bağırsak bölümü (birincil ağız) ile deri arasında (ikincil ağız) olağan dışı bir bağlantının oluşmasına ise makat fistülü, anal fistül veya perianal fistül adı verilmektedir.

Detay

Anal Fistül Tedavi Sonrası

OP. DR. Yasir Gözü

Anorektal fistüller tekrar edebilir hastalıktır. Çünkü ameliyat sonrası yara iyileşirken kalçaların kapalı olması sebebiyle yara dudakları birbirine temas eder ve cilt çabucak yapışır. Ama ciltaltı dokular iyileşmeden cildin yapışıp iyileşmesi zaten fistül demektir. Bu yüzden ameliyat sonrası yara iyileşirken hekim ile sıkı bağlantıda olmak gerekir.

Detay

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623