Anal Fistül Ameliyatı

Anal Fistül Ameliyatı

 

Anal Fistül Ameliyatı 

 
Makat fistülü ile gelen hastalarda fizik muayene son derece önemlidir. Öncelikle ameliyatsız fistül tedavisinde iç ve dış delik bulunur. Daha sonra konumlarına göre hangi tedavi yapılacağı planlanır. Anal fistül tedavisinde çeşitli birçok tedavi yöntemi vardır. Ancak en başarılı yöntem fistül yolunun lazerle kapatılmasıdır. Anal fistül yolunun en hassas şekilde ortadan kaldırmak için esnek, radyal emisyonlu lazer fiber dış ağızdan sokulur. Önceden saptanmış iç ağızdan çıkarılır. Daha sonra pilot ışın yardımıyla fistül yolu takip edilir. Lazer enerjisi fistül içinde radyal olarak yayılır. Epitelize doku kontrollü bir şekilde bozulur. Böylelikle fistül yolu kapanır.
Anal fistül hastalığının iki türlü tedavi çeşidi vardır. Biri klasik anal fistül ameliyat yöntemi, ikinci ise ameliyatsız lazer ile anal fistül yöntemidir. Bu iki tedavi de birbirinden çok farklıdır.
 
 
Klasik anal fistül ameliyatlarda, hasarlı olan doku tamamen çıkarılır. Fakat sağlam olan dokulara zarar verme olasılığı çok yüksektir. Bazen kaslar tamamen alınır. Buda kişinin gaz ve gaita kaçırmasına neden olur. Anal fistül probleminizi tedavi edeyim derken ciddi problemler ile karşılaşabilirsiniz ve ömür boyu makatınızın kontrolsüz bir biçimde çalışmasına neden olabilirsiniz.
Ameliyatsız lazer ile anal fistül tedavi yönteminde ise böylesine riskler yoktur. Aksine birçok kişiye avantaj sunmaktadır. Ameliyatsız lazer tedavisinde hiç kesi olmaz. Herhangi bir kesme işlemi olmadığı için gaz ya da dışkı kaçırma gibi sorunlar da yaşanmaz. Hasta için en önemlisi ise işlemin lokal anestezi altında müdahale edilmesidir. Hasta muayene olduğunda aynı gün hem tanısı konur hem de müdahalesi gerçekleşir. İşlem süresi sadece 10 dakikadır. Anal fistül rahatsızlığı olan hemen hemen her hastada bu işlem başarıyla uygulanmaktadır.
 
Merkezimize gelen hastalar ilk önce detaylı muayene sonrasında hastaya tedavi yöntemiyle ilgili ayrıntılı bilgi verilir. Doktorun önerdiği tedavi için hasta odasına alınır. Özel odasında hazırlanan hasta müdahale işleminin yapılması için steril müdahale odasına alınır. İşlemden önce lokal anestezi uygulanır. Apse boşaltma işlemi ağrılı olduğu için lokal anestezi uygulanmalıdır. Boşaltılan apse sonrasında fistül müdahalesi yapılır. Bu işlemler yalnızca 5 – 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Tedavi işleminin ardından hasta tekrar dinlenmek için odasına alınır. Dinlenen hasta rahat bir şekilde yürüyerek ve hiçbir iş gücü kaybına maruz kalmadan evine ya da işine dönebilir.
 
Anal fistül, makat içinden makat dışına çıkan yolu oluştururken çizdiği komplike hatlar nedeniyle birkaç bölüme ayrılır;
İntersfinkterik Fistül; anal fistül rahatsızlıkları çoğunlukla intersfinkterik fistüllerden oluşur. Çoğunlukla makatın iç kısmında salgı bezlerinde oluşan apse makatın iç ve dış kasları arasında boşluklara  yayılarak dış deriye doğru  yönelip boşalması sonucunda oluşur.  
Transsfinkterik Fistül; her 100 anal fistül  vakasından 20-30 arasındaki vaka transsfinkterik  fistüllerden oluşmaktadır.  
Suprasfinkterik Fistül; çok sık görülmeyen anal fistül türlerindendir. Görülme oranı %5 ile %20 arasındadır. 
Extrasfinkterik Fistül; anal fistüllerin en karmaşık halidir ve rastlanma ihtimali  %1 ile %5 arasındadır. 
 

Ameliyatsız Fistül Ameliyatının Avantajları 

 
Narkoz uygulanma
Ameliyat stresi yoktur
Tedavi sonrasında ağrılar ortadan kalkar
Hastanın aynı gün teşhisi konulur ve aynı gün tedavisi yapılır
En büyük avantajı hastalar tedavi sonrasında iş gücü kaybına maruz kalmadan tedavi bittikten sonra yürüyerek günlük yaşantısına geri dönmeleridir
Anal fistül kendi kendine geçebilen basit bir makat hastalığı değildir. Mutlaka uzman bir hekime danışılmalı ve daha karmaşık bir hal almadan tedavi edilmelidir. Çünkü ihmal edilen anal fistül zamanla kansere dönüşerek tedavisi mümkün olmayan durumlara gelebilir.
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623