Anal Fistül Nedir

Anal Fistül Nedir

Anal fistül, makat kenarında oluşan bir apseden sonra ortaya çıkan lezyonlara denir. İlk önce makatın ağzında bir apse oluşur. Bu apse kendi kendine ya da doktor muayenesiyle patlar ve sonrasında iltihap oluşur. Bu şekilde bir apse geçiren hastaların yaklaşık 3/2 sinde apsenin boşaldığı yerde bir delik kalır ve delikten uzanan boru kalın bağırsağın içine girer.
 
Yani kalın bağırsaklarla deri arasında fistül dediğimiz boru oluşur. Dolayısıyla kalın bağırsağın içerisinden dışkının bu borunun içinden kirlenme yaratmasıyla sürekli dışarıda bir iltihabı akıntı oluşur. Bu akıntı zaman zaman temizlenir zaman zaman da tekrar olmaya başlar. Bazen de ağzı tıkanıp yeniden şişlik şeklinde kendini gösterir ve bir kez daha delinme olur.
 
Eğer apse tamamen boşaltılmaz ise zamanla makat içinde kendine bir yol bulmaya çalışır. Bu yolu oluştururken de makat kasları arasındaki boşluklardan faydalanır. İrin boşluklara dolduktan sonra makat dışında kendine bir kapı açar ve oradan dışarıya akmaya
başlar. Yani fistül, giriş ağzı makatın iç kısmında çıkış ağzı ise genelde anüs etrafında olan bir kanaldır diyebiliriz.
 

Kaç Çeşit Perianal Fistül 

 
İntersfinkterik Fistül 
Makat fistülleri arasında en sık karşımıza çıkan türdür. Makatı oluşturan iç (internal sfinkter) ve dış (eksternal sfinkter) kaslar arasındaki boşluktan makat çevresindeki cilde açılır.
 
 Transsfinkterik Fistül
Perianal fistül çeşitleri arasında karşımıza çıkabilecek ikinci fistül tipidir. Makatı oluşturan dış kasın içerisinde seyrederek kası kat edip cilde açılır.
 
 Suprasfinkterik Fistül 
En az Transsfinkterik fistül kadar karşımıza çıkan bir türdür . Makatı oluşturan tüm kasların üzerinden geçerek cildi açılır.
 
 Ekstrasfinkterik Fistül 
Bu fistül diğerlerine nazaran hastalarda en az görülen tiptir. Kalın bağırsağın son bölümü ile makat etrafındaki cilde açılan fistül türüdür.
 

Anal Fistül Sebepleri Nelerdir 

 
Bağırsakta salgı yapan bezlerin tıkanmasıyla anal apse oluşur. Apse çoğunlukla bu anal apse sebebiyle anal fistül oluşur.
Makat bölgesine sebep olabilecek hastalıklar:
Kalın bağırsak kanseri
Ülseratif kolit
Crohn hastalığı
Kalın bağırsakta divertikül
Yaralanmalar
 

Anal Fistül Belirtileri Nelerdir 

 
Makatta ve makat çevresinde ağrı, şişkinlik
Makatta kızarıklık
Makat çevresinde hassasiyet
Makattan dolgunluk hissi
Makat çevresinde kötü kokulu veya kanlı akıntı
İç çamaşırda kirlenme
Ateş
Ağrılı idrar yapma
Kabızlık
Anal fistül kendi kendine geçebilen basit bir hastalık değildir. Mutlaka uzman bir hekime danışılmalı ve daha karmaşık bir hal almadan tedavi edilmelidir. Çünkü ihmal edilen anal fistül zamanla kansere dönüşerek fistül tedavisi mümkün olmayan durumlara gelebilir.
 

Fistül Hastalığında Tanı Nasıl Konur?

 
 Anal fistül hastalığı makat hastalıkları üzerine ilgilenen proktolog veya kolorektal cerrah tarafından tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.
 
Anal fistülde muayene sonrasında hekim tarafından tanı konularak tedaviye başlanır. Şüpheli bir durum varsa emar veya kolonoskopi istenebilir. Sonuçlanan rapor ile muayene bulgularını göz önüne alarak teşhis konur.
Makat hastalıkları genellikle hastalar tarafından saklandığı için hastalıklar olduğundan daha da ilerler. Anal fistül hastalığı kendi kendine iyileşen bir hastalık değildir. Bunun bilincinde olarak tedavi olmayı kabul etmeliyiz. Tedaviyi bir an önce kabul edip sağlığımıza kavuşmak için çabalamalıyız. 
 
Anal fistül klasik cerrahi yöntemlerle tedavi edilebildiği gibi ameliyatsız olarak da tedavi edilebilir. Ameliyat ile tedavi edilen hastalar birkaç gün hastanede yatmak durumunda kalabilirler. Hastalarda cerrahi işlemler sonrasında makat kasları zarar görebilir. Bu nedenle gaz kaçırma sorunları ve dışkı tutamama gibi sorunlar yaşanabilir. 
 
Günümüzde hastanın konforu ön planda olduğu için ameliyatsız tedavi yöntemleri kullanılmaya başlandı.
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623