Makat Fistülün Oluşma Nedenleri

Makat Fistülün Oluşma Nedenleri

Anal Fistülün Oluşma Sebepleri 

Anal fistül normalde cilt ile bağırsak arasında oluşan kanala denir. Makat bölgesinin iç tarafında çatlak ve apseler oluşur ve kronikleşmesi sonucu meydana gelir. Anal bölgedeki çatlaklar zamanla ilerleyerek apse oluşturur.

Makat bölgesinde dışkı metaryalleri geçerken çatlakların içerisine girer. Bu metaryaller temiz olmadığı için apse oluşturur. Bu apse dışarıya atmak için vücut savunma mekanizmasını devreye koyar ve dışarıya doğru direne etmeye çalışır. Bu sebeple makat etrafında tünel benzeri anormal yapı oluşmaya başlar. Bu olaya anal fistül denir.

Anal Fistülün 4 çeşit oluşma şekli vardır. 

  • İntersfinkterik Fistül
  • Transsfinkterik Fistül
  • Suprasfinkterik Fistül
  • Ekstrasfinkterik Fistül

Anal fistüller bazen çok karışık bazen de düz bir şekilde oluşur. Bunlar tipine ve evresine göre değişir.

Belirtileri çok özelliklidir. Makat bölgesinde dolgunluk hissi, sarı akıntı, makatı çevreleyen deride kaşıntı, yanma, ara ara kanama, ateş ve buna bağlı oluşan halsizlik gibi belirtiler verir. Bu belirtileri dikkate almak gerekir.

Hastalığın başlangıç evresinde iken tedavi edilmesi ilerde karşılaşması olası ciddi hastalıkların (kanser vb) önüne geçmiş olur. Böylece erken tedavi edilen fistül ilerde karşılaşılabilecek riskleri ortadan kaldırır. Hastalık belirtilerini göstermeye başlar başlamaz alanında uzman bir hekime gidilip muayene olunmalıdır. Ertelenmesi durumunda bu hastalık kötü sonuçlar doğurabilir.

Bu rahatsızlık diğer anal bölge hastalıkları içinde diğerlerine nazaran belirtilerini çok hızlı gösterir ve sosyal hayatı ciddi anlamda olumsuz etkiler. Kronik halde olan kabız bir kişi, şiddetli ıkınmalara bağlı çıkarmış olduğu sert gaita, anal bölgeyi tahriş eder ve sürekli tekrarlandığı için o bölgede yırtılmalar oluşur. Bir cisim saplanırcasına acı veren bu çatlak içine zamanla gaita atıkları girer ve fistül oluşmasına neden olur. Kabızlık fistülün başta gelen oluşum nedenlerindendir. Bunun önüne geçebilmek için posalı yiyecekler tüketip sindirimi kolaylaştırmalı ve düzenli tuvalet alışkanlığı kazanmalıyız.

Bunun yanında uzun süren ishal durumu da kabızlık kadar önem arz etmektedir.

Çatlak sonrası oluşan apse cilt altında çıkacak bir yol arar ve genelde anüse çok yakın kısımda sivilce benzeri oluşumdan dışarı çıkar. Cilt altında düz veya çok karışık şekilde oluşabilen bu kanallar şiddetli ağrıya neden olmaktadır.

Bunların yanı sıra daima hijyen kuralarına dikkat etmeliyiz. Makat bölgesi diğer bölgelere nazaran yapısı gereği daha fazla kirlenir. Bu nedenle anal bölge temizliğine daha fazla özen gösterilmelidir. Unutulmamalıdır ki fistül oluşumunun nedenlerinden birisi de kişisel hijyenin kötü olmasıdır.

Akıntı anal fistüldeki en büyük belirtidir. Pek çok hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle vakit kaybetmeden doktor randevusu alıp, muayene olunmalıdır.

Anal Fistül Tedavi 

Hekim muayene esnasında makat bölgesine gözle bakarak dış fistül ağzını görebilir. Makat bölgesinde muayene esnasında endişe edilecek bir durumla karşılaşılır ise o zaman yardımcı tekniklere başvurulur. Emar veya kolonoskopi sonucu rapor değerlendirilip kesin tanı konur.

Anal fistül hastaları daha çok ameliyatsız tedavi yöntemleri ile tedavi olmak isterler. Çünkü, lokal anestezi altında, aynı gün muayene ve işlem olabilme, iş gücü kaybına neden olmaması, işlem sonrası ağrıların belirgin bir şekilde azalması, yürüyerek sosyal hayatına devam etmesidir. Hastalığa maruz kalan birinin tedavi aşamasını en hafif durumda atlatması gerekir.

Klasik cerrahi yöntemler de makat kaslarında meydana gelebilecek kas hasarına bağlı gaz ve gaita tutamama durumu ameliyatsız tedavi yöntemlerinde söz konusu değildir.Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623