Ameliyatsız Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fistül Tedavisi

Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fistül Tedavisi

Ameliyatsız fistül tedavisinde iç ve dış delik bulunduktan sonra bunların konumlarına göre yapılacak tedavi planlanır. Bu konuda çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemlerden biride son yıllarda popüler olan fistül yolunun lazerle kapatılması yoludur. Fistül yolunu mümkün olduğunca hassas bir şekilde ortadan kaldırmak için esnek, radyal emisyonlu lazer fiber dış ağızdan sokulur. Daha önce saptanmış iç ağızdan çıkarılır. Bu arada pilot ışın yardımı ile fistül yolu takip edilir. Lazer enerjisi fistül içinde radyal olarak yayılır. Epitelize doku kontrollü bir şekilde tahrip edilir. Böylece fistül yolu çok büyük oranda kapanır. Bu arada iç delik ayrıca kapatılır.

Ameliyatsız fistül tedavisinde herhangi bir kesi söz konusu değildir. Fistül yolunun uzunluğu önemli değildir.İşlem süresi kısadır. İç delik cerrah tarafından ayni seansta basitçe kapatılabilir. Kesme olmadığı için sfinkterlerde yetmezlik söz konusu değildir. İşlem spinal anestezi altında yapılır. Hastanede yatma gerekmez.

Lazer tedavisinde makat ile cilt arasında bulunan kanal yani fistül, lazer yardımıyla eritilip ortadan kaldırılarak fistül hastalığı tedavi edilebilmektedir. Bu yöntemin avantajları, hastanın hastanede kalış süresinin kısalması, işlemin ardından hastanın birkaç saat sonra evine dönebilmesi ve günlük hayatına hızlı bir şekilde geçiş yapmasıdır. Hastaların birçoğunun en büyük endişesi olan ameliyat sonrası dışkı tutamama şikayeti bu tedavi yönteminde görülmemektedir.

Fistül tedavisinde, doktor-ekip-hasta ilişkisi çok önemlidir. İnatçı bir hastalık olan fistül rahatsızlığı yapılan işlemlerle ve birlikte yapılan takiplerle tamamen ortadan kaldırılabilir.

  • Hasta aynı gün işine dönebilir.
  • Narkoz ve narkoz riski yoktur.
  • Ameliyat stresi yoktur.
  • Ağrı çok belirgin olarak ortadan kalkar.
  • Hastalarımızın en önemli avantajı aynı gün rahatsızlık sebeplerini öğrenip ,aynı gün işlem(müdahale) ardından rahat bir şekilde evlerine dönebilmeleridir.